2021. május 23., vasárnap

újra Obinitsában

Egy meglepően kellemes este és egy meglehetősen nyugtalan éjszaka után reggel hétkor a péntek este nyomait viselő, párás, álmos belvárost róttam. Ellenálltam az éppen nyitott Werner friss quiche-ei kísértésének, és eloldoztam az éjszakára ridegtartásban kint hagyott Antóniát (a biciklimet). Gondoltam felpumpálom a szetuföldi túra előtt - aha, a parkban található pumpák közül egyik sem működött, az első benzinkúton nem volt pumpa, a másodikon annyit értem el, hogy az első kerekemből kieresztettem minden levegőt. Fasza. A szerviz csak tízkor nyit, nekünk meg negyed 11-kor indul a vonat. Elcsesztem egy órát, és csak annyit értem el, hogy használhatatlanná tettem a bicajomat. Kétségbeesésemben írtam Imarnak, akinek hálistennek volt egy felesleges bicaja, amit kölcsönadhatott.

A lebetegedett Antóniát és a kölcsönbicajt tolva végigbillegtem Supilinnen. A játszótéren egy vagány idős nő két juhászkutyáját utasította, hogy másszanak fel a mászókára és onnan pózolva vigyorogjanak le rám. Láthatóan élvezték a feladat végrehajtását. A sarkon egy felnyírt hajú tetovált férfi leült a háza küszöbre és kezét kinyújtva hívta magához lompos, fekete-fehér macskáját. Ezek a meghitt pillanatok láttán alig vártam, hogy én is megcirógassam otthon a kis hercegnő-cicámat.

Samival könnyen mennek a dolgok. Felpattant a bicajra és már zúztunk is a vonatállomásra. Úgy cipelte fel a biciklit a lépcsőn, hogy a másik kezében két pohár kávét egyensúlyozott egymáson.

A Rebase állomáson egy fiatal róka várta a vonatot. Vastse-Kuusténél küldtem egy fényképet Szonjának. Põlvához érkezve kíváncsian lestem ki az ablakon. Koidulában, az orosz határon hatalmas tehervagonok gubbasztottak. Gyönyörű időnk volt, mikor Szetuföldre érkeztünk.

Na hát na. Itt van nekem ez a nagyon indiainak kinéző nagydarab fotográfus, aki kitalálta, hogy be akar pillantani a szetu közösség szövetébe, és beleilleszteni azt az Észtországról, identitásról, társadalomról szóló projektjébe. Ehhez dolgozott meg engem, aki cserébe megdolgoztam Aarét mint a legreprezentatívabb szetut, akit csak ismerek, és most itt vagyunk, és reméljük a legjobbakat. A helyi Coop-ban egy már délután egykor részeg pasi csodálkozó örömmel felkiáltott, mikor meglátta Samit és üdvözölte Észtországban. Illetve biztosította, hogy itt nincs korona, és este tartanak valamilyen bulit, amin jelentős mennyiségű "anti-korona" fog elfogyasztásra kerülni.

A Taarka Tarõ nagyszobájában macskák játszottak. A kaja épp olyan finom volt, mint amire emlékeztem. Aare és Rieka elfoglaltak voltak, de Aare megígérte, hogy valamikor 4 után ráér velünk foglalkozni. Vettem egy pár kötött zoknit.

Éppen beléptünk a szetu múzeumba, amikor tájékoztattak minket, hogy a galériában színházi előadás kezdődik. Ülle Kauksi egyik darabját mutatták be, úgyhogy rohantunk mi is megnézni. A szetu nyelvű darab még úgy is nagyon szórakoztató volt, hogy a nyelvet alig értettem. A közönség láthatóan helyi volt, sokuk népviseletben.

A taps után Sami elvegyült a tömegben, én meg kifeküdtem a galéria elé a fűbe, a finnugor zászlók alá. Úgy éreztem, el tudnék aludni, de kisvártatva Sami integetett, hogy nyomás be, kezdődik a parti. A társulat tortával, szendviccsel és persze házi szesszel ünnepelte a sikeres bemutatót, és mi is meg lettünk hívva díszvendégnek. Hogy kicsit megmagyarázzam, miért ülünk ott köztük, mondtam egy rögtönzött és valószínűleg nyelvtani hibákat bőven tartalmazó beszédet észtül, és bemutattam Samit meg magamat, majd miután lelkesen megtapsoltak, kezdetét vette a habzsidőzsi. A helyiek láthatóan iszonyúan élvezték egymás társaságát, és azzal szórakoztak, hogy benne maradtak darabbeli szerepükben, ki-ki tovább alakította a lestresszelt kolhozfőnököt, a buzgómócsing titkárnőt, a félelmetes felügyelőt. Aztán előkerült a gitár és a garmoska, a zajból dal lett, az ücsörgésből tánc. Sajnos én nem nagyon ismertem a helyi dalokat, úgyhogy csak hallgattam - az én időm akkor jött el, amikor végre felcsendült a Kauges Külas, amit jobban tudtam, mint a helyiek. Ez volt az én tíz másodperc hírnevem, a többi időt leginkább megfigyeléssel és csendes iddogálással töltöttem, miközben körülöttem egy igazi, ház oldalát kirúgó szetu buli szabadult el. Mindenki énekelt, mindenki ordított, mindenki táncolt. Sami közben igyekezett egyenként levadászni és meginterjúvolni azokat a tagokat, akikben az alkohol fellazította az őszinteséget, és a kertben a diktfonjával faggatta őket, mit jelent szetunak lenni, a határon élni. Egyébként elvileg egy ortodox ünnepen vettünk volna részt az észt-orosz határon, de a társaságból senki nem jutott el odáig. (Kicsit bánom, de azt nem, hogy nem kellett 14 km-t száz házi snapsz után letekerni.) A buli egészen éjfél körülig tartott.

Samival visszabattyogtunk a szállásra, én kisebb patáliát csaptam, amikor kiderült, hogy elvesztettem a szobakulcsot (nyilván!), de a szállásadónk kinyitotta az ajtót. A vendégházban elég random hangulat uralkodott. A pincében a szaunából zene, fahéjillat és idegenek szállingóztak ki, a felső szintén tinédzserek próbáltak valamilyen dalt, kint egy sötét kocsi csomagtartójába szeszesitalokat pakolásztak, míg a szállásadónk a sofőrrel üzletelt. Sami és én a szobánkban a padlón ülve filozofáltunk még egy kicsit, majd valahogy valamikor kiütött az este.

A reggel esővel, gyomorfájással és egy hangosan nyávogó kandúrral köszöntött. Obinitsa visszanyerte a csendes, világvégi, befelé forduló hangulatát, mi pedig némi gubbasztás után összeszedelőködtünk és felnyergeltünk a hazaútra. Megtaláltam a szobakulcsot. Egy szembejövő autó jóvoltából egy fél pocsolya a nyakamban landolt, így nagyon örültem, hogy rutinos Észtországban biciklizőként hoztam váltóruhát és váltócipőt. Az egész vonat a miénk volt, a zoknijaim békésen száradtak az első osztályú ülés karfáján.

Hát így.

Azt hiszem, Sami megkapta, amiért idejött.

Én mindenképpen. <3

2021. május 20., csütörtök

védettség kialakítása folyamatban

Mindenki, de tényleg mindenki csak örül annak, ha Pfizer oltást kap, de én csak arra tudtam gondolni, hogy megszúrnak. Már előző éjjel is rémálmaim voltak. Nagyon rossz emlékeim vannak a szurikról.

A nagy izgalomban jó hamar odaérkeztem... a totál rossz helyre, de legalább volt időm villámgyorsan leakasztani egy Boltot, és némi lelki terrorral belevinni a taxist abba, hogy keressen valamilyen alternatív útvonalat mint a vasútállomás alatti dugót, és taposson rá a gázpedálra, hogy időben eljussunk a város másik végébe.

Odaértem időben, belevetettem magam a procedúrába, ráfeszültem teljes mértékben, lesápadtam, ziháltam, kivert a víz, pedig az oltást magát meg sem éreztem. A szurit beadó nő figyelmeztette a mentősöket, hogy problémás beteg vagyok. Én félig szégyenkezve, félig röhögve magamon eltámolyogtam a pihenőbe és igyekeztem összeszedni magam. De akárhogy is győzködtem magam, hogy az égegyadta világon nem történt semmi drámai, mégis úgy éreztem, hogy gumiból van a lábam és a valóság csak virtuális. Egy idősebb mentős kikísért, ahogy távoztam, és jobb híján finnül faggatott, hogy vagyok. Igyekeztem legjobb képességeim szerint válaszolni.

Valahogy hazakeveredtem. Úgy döntöttem, megünneplem beoltatásom napját egy sörrel odakint, ráadásul a Rüütlin, a fő sétálóutcán. (Általában amúgy kerülöm azt az utcát.) Nyilván belefutottam Imarba. (Hálistennek csak hazafelé menet, hálistennek egyedül volt.)

Amit túl kell élni, azt túl kell élni. És azt hiszem, nekem egész jól sikerült. A pszichológusomnak igaza van, lehet, hogy Imarnak nem gond csak úgy ukmukfukk barátokká válni szakíts után, de nekem igen. Igenis le kell rázni őt. És ahogy Tücsi mondta annak idején nagyon bölcsen: az egyetlen, amit megérdemel, az az ignorálás.

Szóval nagyjából a szokott lelki állapotomban kuckóztam be az ágyamban, Syksyt várva. (Azóta hazaért és most a lábszáramnk támaszkodva mosakodik.) Jesszusom, ez a hét egy elszabadult bányacsille. De élvezem.

A szuri meg Imar meg se kottyannak.

2021. május 14., péntek

Üres lapokat kerestem

a laptoptartóm zsebében, hogy megjelöljem azokat a verseket a Kristiina Ehin-kötetben, amiket le akarok fordítani.

A régi jegyzetek és handoutok közt a kezembe akadt Imar augusztusi levele nekem. Ez volt az első, amit küldött a nagy nyári hallgatás óta, és az első, amit papírra vetett és valóban fel is adott. (Aztán több követte.) Emlékszem, elkeveredett az egyetemen, és napokig rágtam a körmöm, hogy hol lehet, mire végre megkaptam. Később, mikor már együtt laktunk, elszórva a lakásban számos piszkozatát találtam a végső írásműnek.

Egyébként elégettem mindet, és minden más levelet is, amit tőle kaptam. Csak ez, mivel a laptoptartómban lapult, megúszta.

A fene egye meg.

Persze kinyitottam és belenéztem. A mai napom úgyis Imarral indult. (Írt, hogy reggel megjelent egy új véleménycikke a Postimeesben és áll körülötte a bál.) A levél tartalmát kívülről fújtam persze, de egy szakaszon megakadt a szemem.

Please believe me when I say that - no mather what - I would, and will never, consciously ignore you. Never.

Hah.

Ez a két mondat hatására az emlékezetem szinte önkéntelenül végighasított az elmúlt egy év nem kevés alkalmán, amikor tudatosan, sőt rutinszerűen ignorált engem.

Hétfő este, a teraszon sört kortyolgatva Maruša, a volt szomszédom a szemembe nézett és elárulta, milyen benyomást tett rá és a férjére Imar, miután először vendégeskedtünk náluk. Bármilyen progresszív és feminista nézeteket hirdet, a saját barátnőjét látványosan nem tiszteli.

Persze nyilván ezt annak idején komolyan gondolta. Csak akkor én még nem tudtam, hogy az életre szóló elhatározásai olyan életre szólóak, mint egy sáskajárás Kenyában. (Jön, pusztít, elmegy.)



Imárka Postimees-cikke nem váltott ki nagyon pozitív visszhangot. A liberálisok az érvelési hibákat és a személyeskedő hangvételt nem díjazták, a konzervatívok a tárgyi tévedéseket, a szerző leereszkedő, sznob stílusát, előnytelen fényképét és keleti hangzású nevét. A cikkben újra a progresszív értékek, a radikális feminizmus, a metoo-mozgalom és a genderideológia mellett teszi le a voksát. A cikk persze nem arról szól, hogy ő maga jó ember-e, csak azt sugallja, hogy ha ilyan értékek mellett foglal állást, akkor az.

Csak sajnos nem az.

2021. május 12., szerda

25 fok volt egyszer egy májusi napon Tartuban,

és a frissen feloldott koronakorlátozások, meg a télből hirtelen váltott nyár hatására mindenki a parkban, a füvön, a padon, a vízben, a teraszon és a műkövön találta magát.

A Kaarsild melletti kiülős helyeken hosszú sorokban várakoztak mojitóért a lányok legszebb vasár- és ünnepnapi koktélruhájukban. Alig száz méterrel arrébb néhány srác részegen alsógatyára vetkőzve vetődött bele a folyóba, társai lelkes orosz nyelvű biztatásától kísérve a túlparton. Átúsztak. A folyón egyébként csónakparádé volt, a jachtok versenyt ralliztak egymással, akár üresen, akár vendégekkel. Mi a víz mellett egy fapadon piknikeztünk és figyeltük az őrületet. A mi esténk azonban nem futott ki semmi őrületessé, vagy akár különlegessé.

Hazafelé menve elképedten bámultam a minden egyes négyzetcentimétert lefoglaló fiatal-csoportosulásokat. Ennyi ember ekkora helyen teljesen szürreálisnak hatott, ahogy kellemes, nyárillatú meleg is. Johann Voldemar Jannsen szobránál harmonika szólt, és néhányan keringőztek a dallamra. A Delta épületénél szecskaavató-hangulat volt. Mindenki kint volt. Mindenki ott akart lenni az év néhány nyári estéjének egyikén.

Csendben hazabicikliztem.

Youth is wasted on the young, jutott eszembe egy filozófus ismerősöm mondása.

Lehet, de a fiatalság energiája olyasmi, amit bárhol máshol hiába keresel.

2021. május 3., hétfő

until then, sweetheart, aloha

Nem tudom kiverni a fejemből Kolja csütörtöki látogatását. Azt hittem, csak szédít, mikor azt mondta, hogy szeretne megtanulni magyarul, de nem viccelt. Megkért, hogy tegyek be valamilyen magyar zenét, de haboztam, így ő indította be a Holdviolát. Az elektromos effektekkel habkönnyűvé varázsolt népdalok, a 2010-es években divatos, magyaros motívumokkal átfont ruhák és a 100% magyar szépségkirálynő énekesnők láthatóan elbűvölték Kolját, és sóhajtva mondta, milyen jó lenne, ha ezt a szépséget és kreativitást az udmurtokban is látná. Kolja szemével nézni a Holdviolát egészen új élmény volt, és megmagyarázhatatlan büszkeséget kezdtem érezni a magyar nyelv és kultúra mélysége, gazdagsága és minősége iránt, amit én olyan méltatlanul elhanyagoltam egész életemben. Kisvártatva együtt kezdtünk el énekelni az Erdő, Erdőre.

Cukrot adnék annak a madárnak, dalolja ki nevét a babámnak...

Május van, fordult a naptár, és az U Jeng mosolygott (bámult komoly fejjel) rám róla. Még valami, ami nagyon jólesett azon az estén, az volt, hogy Koljával leltáraztuk a közös ismerősöket és már a nevük hangos említése is kellemes, bizsergető érzéssel töltött el. Ő olyan barátokat is ismer, akiket csak kevesen mások, és olyan oldalakat is lát, amilyeneket más csak ritkán. És igen, nehéz kiiktatni a háttérből a tényt, hogy mennyi nyálas popszám szerzője, de közben ott van az őszinte érdeklődése és a nagyon is komolyan veendő műveltsége is a háttérben.

Tüske annak minden ága, nem állja a madár lába...

To you, my sweetheart, aloha, szólt a mai hula alkalom első sora. A búcsúról, a viszontlátás reményéről, és egy kis flörtről szólt a dal és a hozzá tartozó koreó. A szemem újra az U Jeng-naptárra tévedt. Nem csoda, hogy az éjjel a mari barátaimmal álmodtam. Napközben engedtem a kísértésnek és megnyitottam egy videót a két évvel ezelőtti magyar estről Joskinban.

Mennyire hiányzik Oroszország. De addig is, míg újra nem látjuk egymást, aloha.


2021. május 2., vasárnap

hibák, szokások és addikciók

Syksy gombócba gömbölyödött az ágyon. Egész nap el volt tűnve, úgyhogy örülök, hogy legalább meglett. Kintről friss hűvös levegő szűrődik be.

Én is összegömbölyödtem a pizsamámban. A társaságom tea és elvégzetlen feladatok. De ideje aludni menni.

A mai nap több szempontból mélypont volt.

Holnaptól ügyesebb leszek.