2016. március 29., kedd

napi gyomros

amikor a szakdolgozatomhoz vizsgálandó 5 mari nyelvű blogból 1-et lecsaptak, 1-et pedig oroszosítottak január óta. (Mert amúgy nincs olyan kurvasok mari nyelvű blog, just sayin'.)
Január végén még vígan írtam róluk egy szemináriumi dolgozatot.

Nemkomplikál, nemkomplikál, nemkomplikál.

2016. március 27., vasárnap

akkor most megyek és iszom egy pálinkát

Véget ért a böjt, és vele a no-alkohol periódus is.

Jéj!

Borzasztóan örülök ennek. És nem kifejezetten azért, mert visszatérhetek a régi, böjttelen életemhez. Nagyon sok jó tapasztalatot és nyugalmast és jó érzést hozott a relatív alkoholtalanság. Nagyon jó élmény volt.

De soha többet nem csinálom újra. Itt, ünnepélyesen megfogadom.

Azért, mert nem éri meg azt a megalázó beszólás-hadjáratot, amit az alkoholmentes-szerű élet okoz.
Amin ugye a lényeg a szerű. Aminek ELEVE nem a teljes absztinencia volt a lényege, de hát az teljesen mindegy, hogy én mit terveztem, magammal, hamvazószerda előtt, mert ha egyszer meglátnak egy fél pohár sörrel a kezemben, már kezdhetik a beszólogatást.

Esküszöm soha annyi rosszindulatú megjegyzést nem kaptam az alkoholfogyasztásomra, mint mióta a 20%-át iszom az eddigi átlagnak.

Hát jól nézzétek meg magatokat, ecce homo.

Tudjátok, ki vesződik veletek!

2016. március 25., péntek

Akklimatizálódás

Az első éjszakán azonnal elaludtam a fáradtságtól. A másikat végighánykolódtam, és zokogva keltettem föl Csabát az éjszaka közepén, hogy meg fogok bukni, mert a szakdolgozatom olyan hullaszar. Eljutottam oda, hogy cirill betűket láttam a belső szemhéjamon, ha becsuktam a szemem, és álmomban a kamarás finnek osztottak ki, hogy milyen hulladék rossz bölcsész vagyok.

Azon az éjszakán kiverték az álmot a szememből a fölöttünk lakó család hangjai. Ma már kellemes háttérzaj a folyamatos gyerekkacaj, már ha egyáltalán észreveszem. Akkor úgy éreztem, soha nem szokom meg ezt a belmagasságot (mintha egy hangárban aludnék!), és görcsösen szorítottam Csabát, az egyetlen ismerős tárgyat a közelben. Most már szeretem ezt is.

Tegnap vissza kellett mennem a régi lakásba. Megdöbbentően aprónak tűnt - és megdöbbentően zajosnak. Amikor ott laktam, észre sem vettem, mennyi ilyen-olyan csattanás, zörgés, kiáltásfoszlány szűrődik be a falakon. És eszembe jutott az is, eleinte ott is milyen kényelmetlenül éreztem magam.

Vettem a Zsáklakzöld ajtónkra egy ajtódíszt. A falakból áradó dohszag beleivódott a kabátomba: bárhol járok, érzem a szagát. Lassan ez is már-már otthonosnak érződik. (Azért remélem lassan kiszáradnak már ezek a kurva falak. A felső szomszédnak felrobbant ugyanis a bojlere, és a víz lecsorgott a falainkba és lerohasztotta a tapétánkat, tudniillik.)

Persze mindent leverek, felborítok, mindenbe belebotlok, minden zörög, és sosem találom a villanykapcsolót. Alapvetően nem egy nagyon praktikus lakás ez. De timpanon van minden ajtó fölött, úgyhogy your argument is invalid.

Amikor délelőtt kilépek az erkélyre, és telibe süt rám a Nap, látom magam alatt Újlipótvárost, messzebb pedig a Dunát és Budát, és ízlelgetem a gondolatot, hogy igen, én most teljesen komolyan újlipótvárosi lakos vagyok. Teljesen komolyan egy körfolyosós, cselédszobás úri lakásban.

Pár napig házon kívül kellett komfortzónát találnom magamnak. Még szerencse, hogy vannak ilyenjeim. :) A rengeteg Kamarában üldögélés amúgy is kétszer akkora buli a finnekkel, akik már meg is hívtak magukhoz Tamperébe a nyáron. ^^ És a törzsközönség hozzám való viszonyulásában is drámai változás állt be, amikor megtudták, hogy tudok finnül. Esküszöm, azóta tisztelnek!

A szakdolgozatom "fele" már "kész" van, vaú, még 3 hét, nyomni kell, viszont most értem bele a dolog bulis részébe, úgyhogy most kezdem élvezni. :)

2016. március 17., csütörtök

the magic carpet ride

1/2 nap az ebédelésig Ankalimonnal.
2 nap a költözésig.
5 nap a következő kamarázásig.
6 nap a tavaszi szünetig.
10 nap a húsig és az alkoholig.
27 nap a szakdolgozat leadásáig.

5 nap a családdal töltött nagyon jó kis hétvége óta.
3 nap a zseniális MTT-s medvehagymatúra óta.
2 nap a hatalmas oktatási tüntetés óta, amire anyukám is eljött. (Az agyfasz bezzeg sok napja tart, ami mindezt kiváltotta.)
1/2 nap a negyedik FUpostcrossing képeslapom érkezése óta (Kazányból :3).

Az élet szép. :) Nekem meg csodálatosak a barátaim, és amúgy is nagyon jó dolgom van. A szakdolgozatom nem nagyon jó, de annyi nagyon tudományosnak tűnő példát és adatot írok bele, ameddig menőnek nem látszik (és meg nem lesz a karakterszám).


Az az érdekes a mostani "minden király" életérzésemben, hogy valahogy nem érzem, mitől múlhatna el. Mármint, amikor régebben jól éreztem magam, akkor tudtam, hogy ez most épp egy jó periódus, és majd elmúlik, és jön egy rosszabb periódus is, aztán megint jó.
De most bármire gondolok, ami boldoggá tesz (párkapcsolatom, család, barátok, munka, tervek, eredmények), minden olyan betonbiztosnak tűnik, hogy nem érzem, mikor hagyhatnák abba ezek az én boldogításomat. És mindezekkel együtt minden nehézség, ami ér (szakdolgozat, beadandók, jelentkezések, dolgok időnkénti elcseszése) valahogy nem tudnak olyan komoly problémának tűnni, hogy igazán elrontsák a kedvem. Én is sokkal nyugodtabb vagyok és kevesebb problémát generálok, és amit igen, azon is könnyen túlteszem magam.
Visszanézve a régi bejegyzéseimet, egyértelműen látom, hogyan függ ez össze a Veevától való felmondásommal. (Meg a rendszeres edzéssel. Meg a jól sikerült beadandó dolgozataimmal, amiktől eleinte annyira féltem.)

Ezek szerint a boldogság záloga (esetemben épp) a burokba zárkózás.
Legalább ebben a burokban értelmes és konstruktív az életem.


2016. március 14., hétfő

"Ha nagy leszek, érettségi tétel leszek."

Éppen ezt a listát olvasgattam, motivációs gondolatok, tök jó, arra is, hogy elcsesszem a drága időm szakdoga helyett mert gyenge szar vagyok, meg jó érzés volt az is, hogy a lista egy része már nem vonatkozik rám. You've come a long way, girl!

Ja, szóval tök jó kis lista, egész értelmes, aztán jött a 13. pont. Stop being afraid to pursue the dream, no matter how clichéd it may sound. Eddig oké.

You dream of writing books, creating films, becoming a CEO or this country's president. Why not let the desire to make your dreams come true overpower your fears for reaching them?

Lö agyfasz.

Gyökér. Mármint nem az, hogy ne add fel az álmaidat, hanem hogy milyen álom már az, hogy "híres akarok lenni", vagy "főnök akarok lenni", vagy "gazdag akarok lenni". Amúgy is egyértelmű, de épp ma olvastam Brian Tracynek - érted, a világ egyik leghíresebb motivációs előadójának, aki folyton arról pofázik, hogy hogyan keresd magad betegre - az egyik cikkét, melyben elsőnként szögezi le, hogy csípőből visszapöndöríti azokat, akik a hírnévért vagy gazdagságért akarnak vállalkozók vagy előadók lenni. Vagy Szirmai Gergő Hobbit3-kritikája is jól megfogalmazza a dolgot. (Csaba azóta is háborog azon, hogy ehhez képest mennyit kért a Tolkien Napon a fellépéséért. :D )
Szóval ez a lényeg. Hogy ez így nem megy. Mi a francról akarod azt a könyvet írni vagy filmet forgatni? Meg mi a fenének akarsz a vezérigazgatója lenni? Mert a HR-esek és a vállalkozók regényeket tudnának mesélni azokról a használhatatlan informatikusokról, akik elvégeztek egy infós iskolát szarul, aztán várták a pénzesőt. Érdeklődés nulla, szorgalom nulla, de ők is akarnak Mercedesszel rohangálni, mint a főnök.
(Attól tartok, a versenyszféra igen, de a politika sajnos nem szűri ki a kizárólag hatalomszagra gyűlőket, úgyhogy őket nem veszem bele. Maradjunk annyiban, hogy egy jó miniszter sem azért adja a fejét országvezetésre, hogy koronában és hermelinpalástban tekintsen le népére a vár tetejéből.)
Szóval érted, nem lehet azért csinálni ezeket, hogy végül te kapj valamit, és akkor azt majd elmondhasd magadról. Gyereket sem azért csinál az ember, hogy legyen gyereke. (remélhetőleg)

Elvileg dolgokat azért kéne csinálni az embernek, mert valami célja van vele, valamiért neki az fontos. (És nem, nem a Mercedes miatt.) Valamit elvileg adni akar a világnak, még akkor is, ha utána nagyon hízik a mája, hogy sikere lett. De motiváció és tartalom nélkül nem fog menni, vagy csak nagyon keservesen, és nem sokáig.

Tudom, TUDOM, nem kell fennakadnom egy kilóra írt sekélyes SEO-cikken. Meg amúgy is Captain Obvious vagyok.

De sajnos őrület, hogy annyiszor belefutottam már ebbe az infantilis, ál-felnőtt, nárcisztikus hozzáállásba, meg abba, hogy ő majd jól megmutatja, és ha nincs semmi tartalma, akkor majd nyomni fogja erőből, mint a szarást, mert ilyen világ ez és az erősek maradnak életben, és várjuk csak ki, majd meglátjuk.

Hajlamos vagyok irigyelni embereket, de őket sosem sikerül. És tényleg nem azért írom ezt, hogy erkölcsi fölényemet szellőztessem itt ezekben a hasábokban, hanem mert ez a motiváció, és mit-miért-csinálj/csinálok dolog nekem fontos téma, és gyakran meggyűlik a bajom az elmagyarázásával. És mint mindig, amikor nehezen értek valamit (esetünkben a fent bemutatott gondolkodásmódot), nekiállok írni róla, hátha időközben megvilágosodok.

Illetve elgondolkozom, hogy én nem vagyok-e túlságosan a kapni akaró oldalon. De talán nem. Remélem.

Hát akkor esetleg írhattam volna a hülye szakdolgozatomat is ebben a félórában.

2016. március 3., csütörtök

in the Total Perspective Vortex

[Ez egy régi bejegyzésem, valamikor novemberből, amit nem tudom, miért nem raktam ki. De most megtaláltam és kirakom. Politikai okfejtés amúgy.]

(ezt azoknak, akik nem értik a címet)

Nemrég beszélgettem Normannal politikáról, és nagyon jó volt. A finn politika volt a téma (nagy távlatokban az éppen sokkal izgalmasabb, mint a magyar), és nagyon érdekes volt hallgatni, ahogy a többi finn ismerősöm hagyományosan gondoskodó, skandinávos, szociáldemokratás jellegű véleményével szemben igazi holland módjára sokkal kapitalistább szemszögből látja a dolgokat. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy vele jobban egyet értettem, csupán élveztem, ahogy árnyalódik a látásmódom egy témában, ami érdekel, és ezt valaki értelmesen tálalja.

*

(Mai finn politika dióhéjban: a finn gazdaság gerincének annyi. A Nokia, stb. nagyvállalatoknak harangoztak, nem viszik a hátukon a jóléti államot, a finnek igyekeznének talpra állni, de eljutottak oda, hogy nincs annyi bevétele az államnak, hogy fenn tudja tartani a skandináv modellt.
Mit tesz erre egy kormány, főleg egy liberális-jobboldali jellegű?
Csökkenti a juttatásokat, spórolási intézkedéseket vezet be, illetve igyekszik még megadóztatni, vagy az ellenőrzése alá vonni azokat az ágazatokat, amikbe eddig nem szólt bele. Hogy legyen pénze, ugye.

Na ja, de ez a finneknek fáj, mintha a fogukat húznák, mert azt érzik elveszőben lenni, amiről eddig híresek voltak: a marhajófej államot, mely segíti a rosszabb helyzetben lévőket is, illetve a híresen nagyszerű oktatási rendszert, melynek sikerült a 20. században egy palakőzeten tengődő, hal- és kátrányszagú, múlt nélküli paraszthordából kinevelni egy nemzetet, mely létrehozta a világ egyik leggazdagabb országát. És pl. pont az oktatás volt, amire soha egyik kormány sem sajnálta a pénzt, akármi legyen, még akkor sem, amikor a komplett Szovjetunió dörömbölt a határon. De most pont ezen kezdett el iszonyúan spórolni, és közben a finnek olyan bizonytalanságot élnek meg, amilyenre emberemlékezet óta nem volt példa arrafelé.

Persze mindez életre hívta a finn verzióját a populista, szélsőjobbra hajazó párttípusnak is (már a nevük is sokat mond: Perussuomalaiset - avagy az Igazi Finnek), mely nyilván ígért rendet és boldogságot, a suttyó elit seggbe rúgását, ingyenmakkarát, saját tavat szaunával, téli napfényt és végtelen koskenkorvát. Jól meg is szerzett egy csomó szavazatot a tavalyi választásokon, bekerült a parlamentbe, aztán kurvára meglepődött, hogy hűbazmeg itt kompromisszumokat kell kötni.

A finnek, mióta függetlenek, először tapasztalják meg, hogy a politika nem csupán néhány ambiciózus idióta szabadidős tevékenysége, és a jó szándék nem elég a megoldáshoz. Ahogy azt is, hogy a társadalom bizony differenciálódott, egyenlőség meg erős középosztály ide vagy oda, és egy helsinki hipszterbárban ücsörgő formatervező-mérnöknek veszettül nem ugyanaz a valósága, mint egy kainuui kisvárosi fakitermelőnek. És ezen nem átallnak baromira meglepődni, hiszen ezelőtt mindenki ugyanannyira paraszt volt - kivéve persze a svéd nyelvűeket.

Úgyhogy van itt baj, és mindez elég sok kérdést és izgulni, aggódnivalót felvet.)

*

Mikor Csabával hétfőn moziba mentünk, kicsit sokkolódva állapítottam meg, hogy bizony mi is burokban élünk és alig ismerjük a mainstream kultúrát. És azt hiszem, soha nem szabad alábecsülni, mennyire csak azt a világot érezzük igaznak, amelyben éppen élünk és látjuk és lélegezzük, és aztakurvaélet, hány ember gondolja butának vagy korlátoltnak vagy gonosznak a másikat, amikor csupán annak a bűne az, hogy más a realitása.

Amikor elmegyek szavazni, leteszem a voksom valaki mellé, akit én valamiért épp a legjobb ötletnek tartok - aztán mérges vagyok a többi emberre, hogy miért nem ők is rá szavaztak, hülyék-e, vagy mi.
De igazából miért is mondanám meg pont én, hogy ki alkalmas a kormányzásra és lenne jó ember Magyarország élére? Ha jól megnézem magam, nem igazán vagyok "átlagos" magyar állampolgár.

90-ben, a létező legátmenetibb korban születtem, első- vagy másodgenerációs értelmiségipalánta vagyok, egy olyan családból, mely már a szocializmusban is saját vállalkozást vitt. Városban vidékinek érzem magam, vidéken városinak. Életem első 7 évében én voltam a legkisebb gyerek (4-ből), aztán rövid időn belül én váltam a legnagyobbá (5-ből), annyi figyelmet kaptam, amennyit egy ép másodszülött kap egy sérült elsőszülött után (keveset). A közoktatásban mindig kilógtam a sorból (pedig hányan próbáltak beskatulyázni eminens tanulónak! Aztán beszóltam nekik, és meglepődtek.) Az egyéniségemmel mióta beszélni tudok, azóta okozom a gondokat, és az emberek többsége pont azért nem kedvel, mert nem tud hova tenni (vagy mert rossz fej vagyok). Bölcsésznek, sőt finnugristának adtam a fejem, gyakran gondolkozom olyan dolgokon, amiken a többi ember nem, és nem gondolkozom olyanokon, amiken a többiek igen, és időnként furcsa fejeket vágok, mert a fejemben épp a múltban vagy meg nem történt helyzetekben járok. Félek majdnem minden konfrontációtól, és csak remélni tudom, hogy van bennem annyi szubsztancia, hogy kárpótolja a világot azért a rengeteg dologért, amit nem teszek meg, mert túlgondolkodom és lebénítom saját magamat. Közben töretlenül próbálom a világot egy jó helyként értelmezni, míg önmagammal love-hate viszonyt ápolok.

Összességében véve meglehetősen elhanyagolható vagyok, a véleményemmel együtt.

Akkor pedig valóban nem vagyok több, mint egy színfolt. Mint Finnországban a svéd anyanyelvűek pártja (vagy akár az RMDSZ Romániában). Nem kormányozni akar, hanem képviselni egy kisebbséget, melyet szintén megillet a hang.

És ezt akkor is így gondolom, ha közben igaznak tartom azt, hogy okosabb vagyok, mint az állampolgárok többsége. Be kell ismernem, hogy fogalmam sincs egy csomó problémáról, és egy csomó ember realitásáról, és így nem is vágyom másra, mint hogy olyasvalaki is relatíve "látható legyen" az ország vezetésében, aki az én hangomon szól. Nagyjából.

jóságok

Tikk, takk, megy a diszkó a KK-ban. Én élvezem az alkohol-napomat egy pohár búzasör társaságában. Emberek gyülekeznek közben a Kalevala-fordítási előadásra. Én ezt ellógom, és nagyon szeretem magam, amiért tegnap éjjel inkább később feküdtem le, és megcsináltam az észtházit. Hölgyeim és uraim, leírtam a kedvenc receptemet észtül.

Tegnap megkaptam a 3. képeslapomat is a FUpostcrossing mozgalomból. Kijev, Udmurtia, Róma az eddigi mérleg, egy barátnő, egy "tudom, kicsoda", és egy ismeretlen. Ma bevásároltam Budapestes képeslapokból, hűtőmágnesekből és matricákból, és feladtam az első válaszlevelemet.

A Kamarába járó finnek már ismernek, szívesen csacsognak velem, örülnek nekem, megmondták, hogy ha Tampere felé járok, lesz hol aludnom. Aranyosak, és ők is épp annyira imádják a Kamarát és az ottani embereket, mint mi.

Szóval az ember tanulja a nyelvet, és sok-sok évig tanulja, és szenved vele, és voltaképpen kb. azért teszi ezt, hogy utána tudjon olyan emberekkel beszélni, akikkel egyébként nem tudna, vagy (tekintve, hogy pl. angolul majdnem mindenki tud) legalább meg tudja érinteni őket valahogy jobban, mint a többi ember, és akkor az nem is annyira kognitív, inkább érzelmi szempontból, de addig a pár pillanatig számítani fog.
Sokak szerint ez túl nagy fáradság túl kicsi haszonért.
De mikor ez megtörténik, akkor az szinte hihetetlen, ekkor lesz mindennek értelme, és annyival jobb, mint ha nem lenne, hogy tényleg olyan érzés, mint egy szuperképesség, és amikor felvidulnak a finnek, amiért értem, amit mondanak, vagy amikor egy magyar nyelven írt képeslapot kapok egy tök ismeretlen udmurt lánytól, akkor az egész cirkusz, amit évek óta művelek, mindenestül hirtelen a helyére kerül, és meg van magyarázva annak a sok év tanulás és szenvedés. Ezért érdemes nyelvet tanulni.

Most ilyen örömködős gondolataim vannak. Talán azért is, mert találtunk albérletet, és gyönyörű, és tökéletes, és minden nagyszerű benne, és nagyon hamar megtaláltuk. Háromszoros hurrá Csabának és a Hegedűs Gyula utcának.

Nehéz lesz ez a hónap, de jól kezdődik.